Valentine

Valentine's Day Theme

- What a Collection
- You Will Love It!

View Now...

Valentine Right

Ultimate Valentine's Day Series

- Explains Everything
- Awesome Series

View Now...

Lesson Plan Title : Gifts for Valentine's Day

Age Range: Grade 6 through grade 8 (Middle School)

Overview and Purpose: In this lesson, students learn how to shop based on cost per item instead of the overall cost. They practice using store circulars that offer sales on items for Valentine's Day.

Objective: The student will be able to compare the price of the same gift from two different stores and decide which one is the better deal.

Resources:

Store circulars offering jewelry and chocolates for Valentine's Day gifts

Information on how many pieces of chocolate are in the boxes offered in the circulars

Activities:

Teach your students how to compare prices by figuring out the price per item. Use some examples from the store circulars as group practice. Then, have your students work individually or in groups and use the store circulars to compare prices on jewelry and chocolates. They will have to figure out the price per item or per inch to determine which sale is better.

Wrap Up:

Brainstorm with your students why this is an important skill to have. You could have examples of the labels used in grocery stores that break prices down so people can shop comparatively. For homework, you could have your students list three examples they found in the grocery store of these labels.

Feb

February Reading Series

- All February Events
- Engage Students

View Now...

February Helpers

February Monthly Helpers Vol. 2

- Teacher Helpers
- Makes It Simple!

View Now...

Other Holiday Lessons: Easter | Halloween | | St. Patrick's Day | Thanksgiving