Lesson Plan : Rectangular prisms; S.A. and V

Teacher Name:
 Grade 7-8

 Measures of various rectangular prisms. Calculating surface area and volume of rectangular prisms.
 Label key factors for formulas, review formulas; locate length,width,and height. define surface area, define volume
 Goal 2 TLW understand and use measurement involving two- and three- dimensional figures
 Use models to explore volume and surface area of rectangular prisms. Calculate volume and surface area of rectangular prisms. Solve problems involving surface area and volume by using a calculator and real world problems.
 various boxes, overheads, textbook, notebook,dry erase board, calculators
 How many rectangular prisms can you name in our classroom? We are surrounded by rectangular prisms everyday. Not just at home but also at school.
 Use a box of cheese nips. I will have a student measure the length, width and height. I will then show the students that a three-dimensional figure has volume, we can fill it up. At this point I will introduce the formula for volume. I will emphasize the multiplication steps in order to solve the formula. I would also do the same for surface area using a refigured way I teach it, relating the dimensions to L W H.
 Once the students showed satisfactory understanding of the skill, I would introduce a problem to them, in which they would solve with my guidance. I would then have them get into their small groups. They would practice this new knowledge with various boxes that I brought in. As the groups are working I will walk around and monitor.
 The students that have special needs would only do the evens rather than all of the problems.
Checking For Understanding:
 To check for understanding I would use a lesson quiz overhead to review skills and check for understanding.
 To close the lesson I would have students review important vocabulary using my cheese nip box and relate it to the lesson.
 To evaluate the success of the lesson through student assessment, I would review homework the next day for clarity and give a quick 5 question quiz if the homework review went well. If not I would go back to the lesson and reinforce skills.
Teacher Reflections:
  I have taught this lesson. It went well. I even took it a step further in my AIG class and told them how much the item cost at the store. They had to calculate the cost per ounce, based on the ounces in the box. They then compared it to a generic item and which was the better buy. For the one class I have that has a hard time with concepts, I presented the information in a different way, using more manipulatives and I spent an extra day on this. they retained the skill after that.

Create New Lesson Plan Lesson Plan Center

Popular Areas: Bloom's Taxonomy Verbs | Lesson Planning Blocks | Lesson Forms Pack | Lesson Writing | Teacher Forum Chat